Biserica „Nașterea Maicii Domnului” și capela Parohiei Văliug au fost astăzi binecuvântate de Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului. Momentul de bucurie duhonicească vine ca o încununare a eforturilor depuse de comunitate, în ultima perioadă, la înfrumusețarea lăcașului de cult. Ierarhul a oficiat apoi Sfânta Liturghie și l-a hirotesit iconom pe părintele paroh. Primarul comunei Văliug a primit din partea Preasfinției Sale Ordinul „Crucea Episcop Elie Miron Cristea”, clasa a 2-a pentru mireni, iar ceilalți ctitori și binefăcători au primit diplome de recunoștință.
Această emisiune este disponibilă doar prin generozitatea dumneavoastră! Intră pe donatii.trinitas.tv și ajută-ne să aducem lumina credinței în sufletele românilor de pretutindeni, făcând o donație pentru susținerea programelor noastre! Numele donatorilor vor fi pomenite la altarul Catedralei Patriarhale din București.
Abonează-te la canalul de YouTube TRINITAS TV, dând un simplu click aici.
Pentru mai multe emisiuni de suflet, vizitează site-ul TRINITAS TV
Abonează-te pentru a viziona emisiunile TRINITAS TV pe rețelele de socializare:
➥ Facebook
➥ Instagram
➥ TikTok
➥ SoundCloud
➥ Telegram